BRATISLAVA - Vládna koalícia počas prvých dvoch rokov dokázala presadiť takmer všetky dôležité reformy, ktoré si naplánovala. Hoci mnohé boli pre verejnosť bolestivé, popularita vládnych strán od volieb z roku 2002 výrazne neutrpela.
Sociologička Oľga Gyárfášová to vysvetľuje tým, že "voliči dali koalícii mandát práve na reformy". Hoci niektoré vládne strany stratili časť podpory voličov, súvisí to podľa nej "s inými problémami". V prípade SDKÚ, ktorá stratila asi 5 %, to bola podľa nej kauza skupinka a v prípade ANO môže za stratu asi troch percent najmä nedostatok vlastnej agendy a sústreďovanie sa na moc.
KDH si podľa posledného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky popularitu dokonca polepšilo, SMK si svoju pozíciu udržalo.
Politici vládnej koalície sa zhodujú, že ich voliči reformy oceňujú a vidia výsledky. Český prezident Václav Klaus, ktorý bol včera na návšteve Slovenska, ale pred časom pre SME povedal, že si nevie predstaviť také rýchle a dramatické reformy v krajinách s "pluralitnou spoločnosťou", ako je Nemecko, Francúzsko či Česko. "Skutočnosť, že na Slovensku to šlo tak jednoducho, je pre mňa znamením, že to bol skok dopredu bez podpory spoločnosti," tvrdil.
Gyárfášová s Klausom do istej miery súhlasí a neexistenciu odporu voči reformám vysvetľuje vetou, ktorou sociológovia zvyknú opisovať slovenských voličov: "Sú väčšinovo nespokojní, ale pokojní."
Poslanec Peter Miššík (SDKÚ) cíti v Klausovom názore "akúsi závisť". Predseda SMK Béla Bugár mu naopak dáva čiastočne za pravdu, ale reformy obhajuje ako nevyhnutné.
Miššík verí, že pokles popularity SDKÚ nie je definitívny a že strana ešte nepovedala posledné slovo. Okrem toho sa spolieha, že "voliči nám v dobrom nezabudnú, že sme Slovensko dostali do únie a NATO" a že podobne ocenia aj daňovú reformu. Ľubomír Lintner si vysvetľuje stratu popularity ANO reformou zdravotníctva, ale verí v jej úspešnosť a spolieha sa aj na to, že ocenia prílev investícií, ktoré budú spájať s ministrom hospodárstva a šéfom strany Pavlom Ruskom.
Bugár hovorí, že vládnym stranám neuberajú na popularite ani tak reformy, ako skôr vnútorné rozpory a odklon od programu.